Стівен Фрай про GNU та Вільне Програмне Забезпечення

Опубліковано seeker.name 11 Січень, 2010 - 13:03
версія для друкуSend to friendPDF versionЯ б міг заробляти гроші [у світі пропрієтарного Програмного забезпечення], і, можливо, навіть отримувати задоволення від процесу написання коду. Але я знав, що в кінці моєї кар'єри мені захочеться подивитися назад, і тоді я побачу як будував стіни між людьми, як я робив світ гіршим ". Річард Меттью Столлман, Проект GNU.

 

Розробка системи GNU почалася 27 вересня 1983 року, коли Річард Столлман опублікував оголошення про проект в групах новин net.unix-wizards і net.usoft. 5 січня 1984 Столлман звільнився з Массачуссетський технологічного інституту з метою присвятити свій час написання вільної операційної системи, а також для того, щоб інститут не міг претендувати на будь-які права на вихідний код системи. Першою програмою GNU став текстовий редактор Emacs.

У 2008 році проект GNU святкував своє 25-ліття. В честь цієї події відомий актор, драматург і письменник Стівен Фрай записав спеціальний відеоролик, щоб розповісти людям про GNU та Вільне програмне забезпечення.

В цій статті ми ознайомимо вас із змістом цього привітання, оскільки в ньому дуже добре розкрита суть і значення Вільного програмного забезпечення.

 "Стівен великодушно витратив частину свого дорогоцінного часу заради просування вільного програмного забезпечення. Завдяки його вмінню доносити до публіки свою точку зору, засновану на принципах рівноправності і свободи користувачів, все більше і більше людей знайомляться з перевагами вільного ПЗ", - каже Метт Лі (Matt Lee), менеджер по кампаніям FSF і продюсер цього ролика.

Комп'ютери!
Я люблю комп'ютери з того самого моменту, коли вперше зміг купити свій власний, дуже давно, на зорі ... ери сучасних домашніх комп'ютерів, у вісімдесятих. З тих пір у мене було багато різних комп'ютерів, і я публічно висловлював свою прихильність то до одного їх типу, то до іншого.

Але останнім часом мої думки спрямовані, як і у багатьох людей, на ініціативу ... вільного програмного забезпечення. У багатьох немає чіткого розуміння, що це таке, і я хочу допомогти дещо роз'яснити, тому що цей рік є знаменним, і я хочу допомогти всім нам відсвяткувати його в передчутті майбутнього, яке чекає вільне програмне забезпечення.

Якщо у вас є, ну я не знаю ... сантехніка в будинку, цілком можливо, що ви не дуже-то в ній розбираєтеся, але у вас може бути друг, який саме розбирається. Він може порадити вам пересунути трубу там, запірний кран тут, а вентиль - ще в якомусь місці. І ви не порушите ніяких законів при цьому, чи не так? Тому що це ваш дім, і вся сантехніка в ньому теж належить вам.

Ви не можете робити те ж саме з вашим комп'ютером. Ви не можете "зануритися" у свою операційній системі. І абсолютно точно ви не можете поділитися своїми ідеями про операційну систему з іншими людьми, тому що Apple і Microsoft, фірми-творці двох найпопулярніших операційних систем, наполягають на тому, що тільки вони цілком володіють цими продуктами, і що більше ніхто не може з ними нічого зробити.

Це може здатися вам цілком природним "Чому б їм не чинити саме так? Але насправді, чому ви не можете робити з операційною системою те, що хочете? І чому співтовариство в цілому не може змінювати, покращувати і поширювати її? Саме так працює наука, врешті-решт ... Знання вільні. І всі знання загальні, ними діляться - в гарній, правильній науці. Якщо ні, то це погана наука, і вона трохи скидається на тиранію.

З цього все і почалося завдяки людині на ім'я Річард Столлман. Він вирішив, двадцять п'ять років тому ... майже точно в цей день ... він вирішив створити абсолютно нову операційну систему з нуля. Він назвав її GNU, що означає "GNU's not Unix" (GNU це не Unix), тому що так воно і є. Вона схожа на Unix і схожа багато в чому, але кожен її елемент, кожен ... кожен модуль, кожен маленький сегмент коду (а там гігантський обсяг коду, так як вона повинна працювати на багатьох платформах) створюється і підтримується спільнотою, програмістами з усього світу, яких раді бачити в співтоваристві GNU, оскільки вони допомагають вдосконалювати програмне забезпечення.

Кожен "дистриб", як їх називають, кожен дистрибутив GNU, тестується і, ... доопрацьовується, і поліпшується людьми, чий єдиний інтерес - створення досконалої операційної системи, яка зможе бути використана на цілому ряді платформ максимально можливою кількістю користувачів.

Коли настав момент для створення ядра (це до певної міри центральна частина операційної системи), людина на ім'я Лайнус Торвальдс, про якого ви могли чути, написав його. І ядро назвали на його честь, тобто, на честь Лайнуса.
Його назвали Лайнакс (так вимовляється це слово у Великобританії) або Лінукс (американський варіант), як кажуть деякі.

Отже, Линукс - це ядро, на якому працює GNU. І ось я тут, так би мовити,
для того, щоб просто нагадати вам, що GNU і Лінукс - два стовпи співтовариства вільного програмного забезпечення - людей, які вірять (і це важливо) в те, що програмне забезпечення повинно бути вільним, що співтовариство користувачів повинно мати право адаптувати його під свої потреби , змінюючи, покращувати його, поширювати ці поліпшення всередині співтовариства, як це робиться в науковому співтоваристві. У загальних рисах, мова йде про це. Так само як хороші вчені діляться знанням, що стають відкритими і вільними, має бути і з операційною системою.
Отже, якщо ви підтримуєте GNU, якщо ви підтримуєте Лінукс і Фонд Free Software Foundation, «Ну і що я можу зробити?», - Думаєте Ви, напевно.
Найбільш очевидна річ, яку ви можете зробити, - використовувати операційну систему GNU / Linux на вашому власному комп'ютері. Це набагато простіше, ніж може здатися!

У будь-якому випадку, я сподіваюся що ви приєднаєтеся до мене в привітаннях проекту GNU з його 25-річчям. Давайте до цього і приступимо. З днем народження, GNU! 25 років. Операційна система майбутнього. Свобода! Мм ... Шоколад хороший! Найсмачніша операційна система в світі ... зовсім безкоштовно.

Посприяйте розвитку Відкритого Програмного Забезпечення! Розмістіть дану статтю із посиланням на наш сайт або поділіться адресою статті з друзями!

 

Додати поточну сторінку в соціальні закладки

Коментарі

Bogdan (гість) | 13 Січень, 2010 - 22:27

Molodtsi! Vitaemo GNU proekt! Tak trymaty!

R@xXx (гість) | 12 Січень, 2010 - 16:20

GNU назавжди!!!

Написати нове повідомлення

Вміст цього поля є приватним і не буде доступний широкому загалу.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.
  • Дозволені теги HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <table> <tbody> <tr> <td> <sub> <sup> <p> <br /> <div> <h2> <h3> <h4> <img /> <hr />

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Це питання для того, щоб точно визначити, що ви людина, а не злісний спам-робот.
Фото Капча
Введіть букви та цифри показані на малюнку.
RSS-матеріал